DÖRT CAN


                              DÖRT CAN 


  ‘’ Haneler inelim’’ başlıklı yazımdan bir kesit şöyle idi:


‘’Başkanlarımıza israfı önleyip hanelere girmelerini istirham ediyorum. Halkın yaşam koşullarını görmelerini, huzursuzlukların, intiharların, psikolojik vakaların, boşanmaların temelinde ekonominin olduğunu, bunun önüne nasıl geçilebilinirin projelerini hazırlayıp hayata geçirmelerini ümit ediyorum.’’ Diye yazmıştım.


    Dört kardeş dört can Türkiyede  İstanbulda Fatihte dört can  evet  tam dört can.


     Olay gerçekleştikten sonra sesler ayyuka çıktı. Belediyeler, kaymakamlar, halk yardım ederdi. Neden duyurmadılar…. Evet doğru ederlerdi.


   Kaymakamlıklar belediyeler ve halk yardım ediyor. Doğru. Yardıma muhtaç bir aile yardım istemek için yüzünü, kimliğini, benliğini,     çevresini saklayarak aman ha kimse duymasın diye neler yaptığını muhtaç olmayanlar bilmez. İstemenin ne kadar ağır olduğunu muhtaç  olmayanlar bilmez. Bir arkadaş bir dosttan bir defa ufak bir borc istendimi ikinci defa istenmez. Bunu muhtaç olmayan bilemez. Eğer muhtaç olan sizin dininizden, ırkınızdan, dilinizden, mezhebinizden, partinizden, cemaatinizden, derneğinizden, ve size çıkar kazandıracak bir bağlantınız yoksa  keyfinize diyecek yok öylemi? Karun dirilip konuşsa da malının kendisine hiç bir faydası olmadığını anlatsa...


     Dört kardeş dört can Türkiye’de  İstanbul’da Fatih’te dört can  evet  tam dört can


    İstenildiğinde eli ayağı, var çalışsın. Neden yardım edecem? Denilir. Hatta bir arkadaş sosyal medyada ayağa kalkamayan  iki ayağını arkasından sürükleyerek çalışan bir gariban kardeşimizi görüntülemiş ve çalışmayanlar utansın demiş.  O özürlü arkadaşı çalıştıran patron  çok ama çok utansın bence.


   Dört kardeş dört can Türkiye’de  İstanbul’da Fatih’te dört can  evet  tam dört can


 Tuzu kuru olanlar sadece ve sadece devletin tüm kaynaklarını kendine yontanlar iflah olmayacaksınız. Siz aklımızı kullanıyoruz   kazanıyoruz diyorsunuz, belkide,kendinizce. Unutmayın vesveselere kanmayın. Çünkü; Hırsızlar, sahtekarlar, düzenbazlar da aklını   kullanıp kazanıyor. Tüm kazançlar yasal olabilir ama helal olmayabilir de. Bu devlet bu memleket sizin babanızın tapulu malı değil. Bunun   bedelini siz ve ecdadınız çok ağır ama çok ağır ödeyeceksiniz.


  Dört kardeş dört can Türkiye’de  İstanbul’da Fatih’te dört can  evet  tam dört can


    Dört candan komşuları, muhtar, belediye başkanı, kaymakam, vali… ve bunların emri altında çalışan tüm hiyerarşik yapı sorumludur.  
  Bu sadece olayın olduğu yer değil her yer için geçerlidir. Millet size gelmeyecek siz hanelere ineceksiniz inmelisiniz.
  Oy isterken, o makamı isterken hizmet için gelecem diyoruz ya hizmet edin be kardeşim.  Irk, renk, din, mezhep, parti, dernek    gözetmeden hanelere inin.


     Dört kardeş dört can Türkiye’de  İstanbul’da Fatih’te dört can  evet  tam dört can


   Alemlerin Rabbi Allah hiçbir ayırım gözetmeksizin her canlının rızkını verirken, siz, ey insanoğlu! Ne zamana kadar ayırım yapacaksınız? Gelir eşitsizliğini, insanlar arasındaki zengin fakir uçurumunu ne zaman göreceksiniz? Görüyorsunuz, ama sizler hizmetçi istiyorsunuz, köle istiyorsunuz.  İnanın ki ölüm hepimize şah damarımızdan daha yakın. Yöneticilerin ve zenginlerin kendilerine gelmesi umuduyla.


Yorum Yap